Help:Превод

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Translation and the translation is 85% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Plattdüütsch • ‎Scots • ‎Sunda • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎interlingua • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎occitan • ‎oʻzbekcha/ўзбекча • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎македонски • ‎русский • ‎українська • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎ئۇيغۇرچە • ‎اردو • ‎العربية • ‎روچ کپتین بلوچی • ‎سرائیکی • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎پنجابی • ‎नेपाली • ‎हिन्दी • ‎অসমীয়া • ‎বাংলা • ‎தமிழ் • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어
Cx-notification-green.svg

Неодамна додатокот „Преводи“ беше воведен и на Викивидовите.

Со тоа, сега можете да ни помогнете со преводот на помошните и информативните страници.

Достапни се сите страници во следниве именски простори:

 • Викивидови (Wikispecies)
 • Помош: (Help)
 • МедијаВики: (MediaWiki)
 • Шаблон: (Template)

Како да помогнете

 • Можете да помогнете означувајќи страници за превод. Упатство за ова ќе најдете тука. Преводните администратори ќе овозможат превод на страницата.
 • Можете да преведувате содржини и секаде кајшто ќе видите Преведете ја страницава во најгорниот дел, или на страниците Special:Translate и Special:PageTranslation.
 • Можете да ги ставите и сите врски што се однесуваат на страниците со именските простори над Special:MyLanguage/. Врската ќе го префрли корисникот на верзија на страницата на неговиот јазик.
  Пример: Заменете го [[Wikispecies:Policy|Правила]] со [[Special:MyLanguage/Wikispecies:Policy|Правила]].
  Во овој случај [[Wikispecies:Policy]] ставете | и нешто вака: [[Special:MyLanguage/Wikispecies:Policy|Викивидиви:Правила]].
 • Посетете ја „Викивидови:Јазично прилагодување“ за да помогнете со преводот на посредникот за поединечни поими на највеќето наши статии.

Ако го владеете викикодот на напредно ниво, би ве замолиле да го создадете.