Hlavní strana

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
Vítejte na Wikidruzích


V otevřeném adresáři taxonů, do kterého může přispět každý.
V adresáři již máme 880 560 taxonů!
Taxonomická navigace

Vítejte na otevřeném adresáři života!

Wikidruhy (anglicky Wikispecies, species lat. an angl. druh) je projekt s velkým potenciálem podporovaný nadací Wikimedia Foundation. Měl by se stát svobodným adresářem a rozcestníkem života. Zahrnují Živočichy (Animalia), Rostliny (Plantae), Houby (Fungi), Bakterie (Bacteria), Archaea, Protista – jednobuněčné eukaryotní organismy a všechny ostatní formy života (Viry, Viroidy, Priony) v míře, v jaké jen existují a v jaké je všichni uživatelé popíšou.

Uživatelem se může stát každý, kdo má přístup k Internetu, ať už je  odkudkoliv.

Wikidruhy jsou svobodné, protože život se nedá spoutat!

Jak se zapojit

  • Máte-li otázky týkající se Wikidruhů, neváhejte a přihlaste se do e-mailové konference.
  • Informace o taxonomii druhů se naleznete v anglickém článku o taxonomii a v podrobné české tabulce systematiky.
  • Podívejte se na diskusní stránku Wikispecies:Village Pump, máte-li připomínky k projektu nebo se chcete zapojit do diskuse.
  • Na stránce Wikispecies:Done and to do jsou uvedeny informace o tom, co je zde potřeba udělat.
  • Na stránce Wikispecies FAQ naleznete odpovědi na časté dotazy.
  • Velmi užitečné je nahrávání chybějících obrázků jednotlivých druhů především na úložiště Commons, odkud mohou všechny projekty nadace Wikimedia Foundation čerpat. Návod, jak na to, a informace o tom, že je nutné dodržovat autorská práva, se dočtete na stránce Help:Image Guidelines.
  • Na stránce Wikispecies:PR se dozvíte základní informace. Také nám můžete pomoct dostat Wikidruhy do obecného povědomí.
  • Pomozte nám překládat zázemí Wikidruhů. Pomocí vhodných šablon je možné téměř veškerý jejich obsah internacionalizovat - tedy i počeštit. Můžete to zkusit zde.
  • Můžete přenést známé místní názvy z Wikipedie nebo z Wikidat do taxonů.
  • Pomozte nám vytvořit českojazyčnou komunitu Wikidruhů!

Spolupráce

Probíhá spolupráce mezi Wikidruhy a ZooKeys. Obrázky ze ZooKeys jsou momentálně nahrávány na Wikimedia Commons a budou použity na Wikidruzích. Ke spolupráci se přidal také projekt PhytoKeys.

Hlavní strana v dalších jazycích


Wikidruhy provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje i řadu dalších vícejazyčných a otevřených projektů:

logo Wikipedie logo Wikislovník logo Wikizdroje logo Wikicitáty logo Wikiknihy logo Wikizprávy logo Wikiverzita logo Wikimedia Commons logo Wikidata logo Wikicesty logo Meta-Wiki
Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikizprávy Wikiverzita Commons Wikidata Wikicesty Meta-Wiki
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřené zpravodajství Volně dostupné vzdělání Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí Otevřený cestovní průvodce Koordinace všech projektů Wikimedia