Help:Зміст

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Contents and the translation is 100% complete.


Віківиди є вільним каталогом, тісно пов'язаним з Вікіпедією, вільною енциклопедією. Він пишеться спільно з читачами. Наступні статті містять рекомендації та інформацію стосовно читання, авторства та участі в роботі над цим сайтом.

Ця сторінка містить базові основи редагування вікі-розмітки. Якщо ви вже добре ознайомлені з основами вікі-розмітки, ви можете перейти безпосередньо до Довідка:Головне про Віківиди.

Посібник

Ви маєте бажання зробити свій внесок до Віківидів? Тут ми даємо адаптовані інструкції з Вікіпедії, щоб показати вам, як ви зможете редагувати сторінки Віківидів.

Віківиди — це спільно відредагований каталог видів, до якого ви можете свій внесок. Ця низка сторінок надасть вам базові навички й знання, які допоможуть вам у побудові цього проекту.

На кожній зі сторінок обговорюються корисні функції вікі-програми, елементи стилю і настанови щодо вмісту, інформацію про спільноту Віківиди або важливі зауваження щодо політики або прийнятих правил Віківидів.

Пам'ятайте, що це посібник, а не сторінка з остаточною політикою або докладне керівництво. Якщо ви захочете отримати детальнішу інформацію, посібник всюди містить посилання на сторінки Вікіпедії, на яких ви зможете дізнатися більше на цю тему.

Також будуть посилання на простір, в якому ви зможете відпрацьовувати результати вашого навчання. Скористайтеся шансом спробувати первні речі й погратися з ними. Нічого не зіпсується, якщо ви застрягнете з цим експериментом у певному місці, тому пограйтеся й подивіться, що з цього вийде.

Примітка: розташування посилань, що згадуються у посібнику, передбачає, що ви використовуєте стандартний макет сторінки. Якщо ви увійшли до системи як зареєстрований користувач і змінили свої стандартні налаштування, вони можуть опинитися в іншому місці.

Редагування сторінок

Почнемо з найголовнішої з усіх вікі-функцій: Редагування. За винятком лише окремих захищених сторінок, кожна вікі-сторінка має вгорі посилання з написом "Редагувати". Це посилання дозволяє вам робити саме те, про що вона говорить - редагувати сторінку, яку ви переглядаєте. Сайти, такі як цей, де кожен може щось редагувати, відомі як "вікі".

Спробуйте! У новому вікні відкрийте Віківиди Пісочниця, а потім натисніть посилання "Редагувати". Ви побачите початковий код цієї сторінки. Напишіть щось змістовне або кумедне, або просто привітайтесь. Тоді збережіть це й подивіться, що з того вийшло.

Попередній перегляд

Важливою функцією на початку використання є "Попередній перегляд", який дозволяє побачити, як виглядатиме сторінка після редагування, ще до того, як ви її збережете. Спробуйте внести зміни в Пісочницю, а потім натисніть кнопку "Попередній перегляд". Всі ми робимо помилки, а ця функція дозволяє вам виявити їх негайно. Якщо ви звикнете завжди використовувати "Попередній перегляд" перед збереженням, то врятуєте себе та інших редакторів від багатьох проблем. Крім того, ви можете спробувати змінити формат без здійснення фактичних змін у статті й робити це, поки ви не будете задоволені результатом.

Це особливо важливо, коли ви плануєте зробити ще інші зміни на цій сторінці. Доброю ідеєю буде "Зберегти зміни" лише один раз, щоб історія редагувань сторінки не була розбита на частини. Рідше використовуючи "Зберегти зміни", ви також зможете уникнути конфліктів редагування, які трапляються, коли два редактори намагаються змінити сторінку одночасно. Проте коли ви змінюєте великі обсяги тексту, слід враховувати свої наступні кроки (наприклад, редагувати один абзац за раз), так щоб іншим було легше відстежувати ваші редагування.

Незначні зміни

Якщо ви увійшли як зареєстрований користувач, ви можете позначити свої редагування як "Незначні зміни", встановивши відповідний прапорець, перш ніж зберегти зміни. Ця опція використовується, щоб показати іншим, що ваше редагування не є чимось суттєвим. Немає чітких інструкцій щодо того, коли це робити, але, безумовно, виправлення орфографічних помилок та незначні зміни формату, такі як додавання пробілів або вікі-посилань, є незначними редагуваннями. Іншими словами, зміна представлення без зміни змісту зазвичай є незначною зміною. Коли маєте сумніви, не встановлюйте прапорця.

Короткий опис

Перш ніж натиснути кнопку "Зберегти зміни", рекомендується ввести короткий опис ваших змін у поле між вікном редагування та кнопками "Зберегти зміни" та "Попередній перегляд". Він може бути дуже коротким; наприклад, можна ввести "помилка", тоді інші знатимуть, що ви виправили невеличку орфографічну помилку або пунктуацію, або ж зробили іншу невеличку зміну.

Стиль шрифтів і заголовків

Жирний і курсив

Коли ви вводите текст, він форматується інакше, ніж у звичайному текстовому редакторі.

Вікі можуть прийняти деякі html-теги, але більшість людей використовує вбудовану мову вікі-розмітки, призначену для спрощення редагування. Найпоширенішими вікі-тегами є жирний і курсив. Виділення слова або фрази жирним шрифтом або курсивом здійснюється шляхом оточення їх кількома апострофами:

  • ''курсив'' відтворює курсив. (2 апострофи)
  • '''жирний''' відтворює жирний. (3 апострофи)
  • '''''жирний курсив''''' відтворює жирний курсив. (2 + 3 = 5 апострофів)

Заголовки і підзаголовки

Використання заголовків та підзаголовків - це простий спосіб поліпшити організацію статті. Коли ви бачите в статті дві чи більше окремі теми, її можна розбити на декілька частин, вставивши заголовок до кожного розділу.

Заголовки можна створити у такий спосіб:

  • ==Заголовок верхнього рівня== (2 знаки рівності)
  • ===Підзаголовок=== (3 знаки рівності)
  • ====Підзаголовок на рівень нижче==== (4 знаки рівності)

Якщо стаття містить принаймні три заголовки, то буде автоматично згенеровано Зміст. Спробуйте створити заголовки у Пісочниці Віківидів. Вони будуть автоматично додані до Змісту сторінки.

Внутрішні посилання

Однією з речей, які роблять Віківиди у поєднанні з Вікіпедією корисними та зручними, є велика кількість перехресних внутрішніх посилань. Вони дуже легко створюються й надають користувачам можливість швидко отримувати пов'язану зі статтею інформацію.

Коли робити посилання

Найпростіший спосіб дізнатися, де потрібно зробити посилання, - це перегляд статей Віківидів та імітація того, як вони працюють. Якщо ви намагаєтесь вирішити, чи слід у певному місці створювати посилання, чи ні, подумайте: «Коли б я це читав, то чи потрібно було б мені скористатися цим посиланням?»

Як робити посилання

Якщо ви хочете зробити посилання на іншу сторінку Виківидів (вікі-посилання), візьміть потрібний текст у подвійні квадратні дужки, наприклад:

[[Стаття X]]

Наприклад, якщо ви хочете зробити посилання, скажімо, на сторінку "Віківиди: Внесок до Віківидів", це буде виглядати так:

[[Віківиди: Внесок до Віківидів]]

Пам'ятайте також, що у Віківидах посилання створюються автоматично, і, коли ви ставите подвійні квадратні дужки навколо слова, воно відразу стає посиланням. Тому ви повинні бути обережним й уникати створення неоднозначності.

Якщо ви хочете, щоб посилання на статтю відображало текст, відмінний від назви цієї статті, ви можете додати альтернативну назву, дописавши її після вертикальної риски "|" (Shift + Backslash (обернена коса риска) на клавіатурі з англійською розкладкою).

Наприклад, якщо ви хочете зробити посилання на статтю з наведеного вище прикладу, але так, щоб на неї вказував "мій текст", напишіть так:

Щоб переглянути статтю, [[Стаття X|мій текст]]...

Це виглядатиме так:

Щоб переглянути статтю, мій текст...

але посилання йтиме на "Стаття X".

Альтернативні закінчення

Якщо ви хочете використати множину заголовку статті (або додати будь-яке закінчення) для назви вашого посилання, ви можете дописати додаткові літери безпосередньо за подвійними квадратними дужками.

Наприклад, ви можете написати:

Морські ссавці, такі як [[дельфін]]и...
Міжконтинентальне [[судно]]плавство...

Це виглядатиме як звичайне посилання.

Пов'язані сайти

Віківиди є одним з декількох проектів Фонду Вікімедіа. Вікіпедія - це прозові статті на поважні енциклопедичні теми, а також деякі темами, які зазвичай зустрічаються в альманахах.

Будь-яка стаття, яка просто визначає значення слова або короткої фрази, як у звичайному словнику, і яка не може бути розширена в енциклопедичному плані, повинна бути віднесена до сестринського проекту Вікіпедії Вікісловник. Існує також загальна база даних Вікідані, яка зчитується у машинний спосіб і доступ до якої в автоматичному режимі отримують інші проекти, а ще сховище вільно ліцензованих зображень Вікісховище.

Перелік всіх пов'язаних проектів можна побачити на Мета-вікі: Complete list of Wikimedia projects. Найбільш загальні посилання перелічені тут: Template help.

Замість повної URL-адреси ви можете використовувати вікі-посилання, подібні до звичайних посилань Віківидів, але зі спеціальним префіксом. Наприклад:

[[wiktionary:house]] або [[wikt:house]]

створює посилання на англійську сторінку Вікісловника з визначенням слова "house", а

[[wiktionary:uk:будинок]] або [[wikt:uk:будинок]]

на українську сторінку з визначенням слова "будинок". У вашій статті це матиме такий вигляд:

wiktionary:house or wikt:house

для англійського варіанту і

wiktionary:uk:будинок або wikt:uk:будинок

для українського. Ви можете також приховати текст "wiktionary:uk:", додавши вертикальну риску й дописавши після неї ще раз своє слово "будинок":

[[wikt:uk:будинок|будинок]]

результат буде таким:

будинок

Інші проекти мають свої префікси:

В особливих випадках посилання на відповідний мовний розділ Вікіпедії можна додати за допомогою спеціального коду мови, наприклад "en:" або "uk:" використовуються для посилань відповідно на англійську або українську Вікіпедію. Ви можете також поставити перед посиланням "w:", це відправлятиме читача на англійську Вікіпедію. Проте додавання посилання на будь-яку Вікіпедію вручну загалом не рекомендується, через те, що такі посилання автоматично додаються до Вікіданих. (Інтервікі, що додаються Вікіданими, не видно в коді сторінки, але вони доступні в меню ліворуч. Немає жодного сенсу дублювати їх на сторінці, додані вручну посилання на Вікіпедію ймовірно будуть видалені).

Зовнішні посилання

Якщо ви хочете додати посилання на зовнішній сайт, що не належить до проектів Вікіпедії, майже завжди його слід розташовувати під заголовком "External links" ("Посилання") в кінці статті.

Найпростіший спосіб створити посилання - це просто вказати повну URL-адресу потрібної сторінки. Наприклад, якщо ви хочете зробити посилання на Google, все, просто напишіть:

http://www.google.com/

Вікі автоматично розглядатиме цей текст як посилання (як це було зроблено з URL вище) покаже чисто веб-адресу, включаючи "http://". На практиці такий формат використовується рідко, адже чисті URL-адреси виглядають негарно і часто не дають зрозуміти, що насправді уявляє собою сайт.

Щоб посилання відображало щось відмінне від URL-адреси, візьміть його у квадратні дужки. Якщо ви маєте справу з посиланням на Google, введіть:

[http://www.google.com/]

Вийде число в квадратних дужках: [1]. Такий формат використовується переважно для посилань на джерела в межах однієї статті. Він виглядає як виноска, тому й використовувати його краще саме для такої цілі (наприклад, після цитати або судження, яке вимагає джерела свого походження). Уникайте використання цього формату в такого типу випадках: "За свідченням [2], останній повний місяць другого тисячоліття можна було спостерігати 11 грудня 2000 року".

Якщо ви хочете, щоб посилання виводилося зі вказаним вами текстом, додайте альтернативний текст після адреси, відділивши його пробілом (не вертикальною рискою). Наприклад, якщо ви хочете, щоб посилання виводилося як Пошукова система Google, просто напишіть:

[http://www.google.com/ Пошукова система Google]

Майте на увазі: Використання певних символів, таких як вертикальна риска(|) в URL-адресі призведе до того, що посилання не буде виконано. Проте, HTTP надає можливість вказати будь-який символ в URL-адресі у вигляді його шістнадцяткового еквіваленту за системою кодів ASCII. Тому, наприклад, замість вертикальної риски ви можете написати %7C.

Посилання під заголовком "Посилання" мають розташовуватись у вигляді маркованого списку:

==Посилання==
*[http://www.google.com/ Пошукова система Google]
Contents General Wikispecies