Yardım:İçindekiler

From Wikispecies
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Help:Contents and the translation is 57% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
العربية • ‎বাংলা • ‎català • ‎čeština • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎suomi • ‎français • ‎galego • ‎עברית • ‎magyar • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎lietuvių • ‎मैथिली • ‎Nederlands • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎සිංහල • ‎svenska • ‎Türkçe • ‎українська • ‎Tiếng Việt • ‎中文
Help sections
Contents · General Wikispecies · Taxonavigation section · Name section · Reference section · Vernacular names section
Image Guidelines · Author Names & Author Pages · Project Templates · Project sources · Translation


Vikitür, özgür ansiklopedi olan Wikipedia ile yakından alakalı olan özgür bir tür dizininidir. Okuyucuları tarafından işbirliği içinde yazılmıştır. Aşağıdaki maddeler okuma, yazma ve bu sitede bu çabaya katılma hakkında rehberlik ve bilgi içermektedir.

Bu sayfa, temel wiki düzenleme biçimlemesini kapsar. Zaten temel wiki biçimlendirmesine aşina iseniz, doğrudan şu adrese gidebilirsiniz:Help:General Wikispecies.

Eğitsel

Vikitüre katkıda bulunmak ister misiniz? Burada size Vikipedi uyarlanmış öğretici veriyoruz, çünkü size Vikitür'ün web sayfalarını nasıl düzenleyebileceğinizi göstereceğiz.

Vikitür, sizin katkıda bulunabileceğiniz, birlikte düzenlenmiş bir tür rehberidir. Bu sayfa rehberi size, bu projeyi inşa etmemize yardımcı olmaya başlamanız gereken temel bilgi ve becerileri kazandıracaktır.

Her sayfada, viki yazılımının kullanışlı bir özelliği, stil ve içerik yönergelerinden bir parça, vikipedi topluluğu hakkında bilgi veya önemli vikipedi politikaları ve sözleşmeleri tartışılacak

Unutmayın bunun bir öğretici olduğunu, kesin bir politika sayfası ya da kapsamlı bir el kitabı olmadığını unutmayın. Daha fazla bilgi istiyorsanız, öğretici boyunca vikipedi sayfalarına daha fazla ayrıntı ile bağlantı bulabilirsiniz

Ayrıca öğrendiğiniz şeyi uygulayabileceğiniz alanlara bağlantılar da olacaktır. Bir şeyler denemek ve oyun oynamak için fırsattan yararlanın. Bu uygulama alanlarında bir denemeyi mahvettiyseniz hiç kimse üzülmeyecektir, bu yüzden etrafında oynayın ve ne yapabileceğinizi görün.

Not: Öğreticide bahsedilen bağlantıların bulunduğu yer, varsayılan sayfa düzenini kullandığınız varsayılmaktadır. Kayıtlı bir kullanıcı olarak oturum açtıysanız ve varsayılan tercihlerinizi değiştirdiyseniz, başka konumlarda olabilirler.

Sayfaları düzenleme

En temel wiki özelliğiyle başlayacağız: Düzenle. Çok az korunan sayfa haricinde, her wiki sayfasının üst kısmında "düzenle" yazan bir bağlantı vardır. Bu bağlantı, tam olarak ne söylediğini yapmanıza olanak tanır - baktığınız sayfayı düzenleyin. Herkesin herhangi bir şeyi düzenleyebildiği siteler "wikiler" olarak bilinir.

Dene! Yeni bir pencerede, Vikisözcükleri ' Sandbox' u açın ve ardından "bu sayfayı düzenle" bağlantısını tıklayın. Bu sayfanın kaynak kodunu görürsünüz. Oldukça eğlenceli veya eğlenceli bir şeyler yazın ya da sadece merhaba deyin .. Sonra kaydedin ve ne yaptığınızı görün.

Önizleme göster

Şimdi kullanmaya başlamak için önemli bir özellik, kaydetmeden önce bile düzenlemenizden sonra sayfanın nasıl göründüğünü görmenizi sağlayan "Önizleme göster" seçeneğidir. sandbox bölümünde bir düzenleme yapmayı ve ardından önizleme göster düğmesini tıklamayı deneyin. Hepimiz hata yaparız ve bu onları hemen yakalamanızı sağlar. Kaydetmeden önce Ön izlemeyi kullanma alışkanlığı kazanırsanız, kendinizi ve diğer editörleri çok fazla sıkıntıya uğramayacaksınız. Ayrıca, istediğiniz kadar maddeyi değiştirmeden format değişikliklerini denemenize izin verir.

Sayfada başka düzenlemeler yapıyor olabileceğini düşünüyorsanız, bu özellikle önemlidir Sayfa geçmişini düzenli tutmak için sadece bir kez kaydetmeniz iyi bir fikirdir. Daha az sıklıkla tasarruf etmek, iki editör aynı anda bir sayfayı değiştirmeye çalışırken ortaya çıkan düzenleme çakışmalarını önlemenin bir yoludur. Bununla birlikte, büyük miktarda metni değiştirdiğinizde bunu başkalarının düzenlemelerinizi daha kolay takip edebilmesi için birbirini izleyen adımlarda (örneğin bir defada bir paragraf) yapmayı düşünmelisiniz.

Küçük değişiklikler

Kayıtlı kullanıcı olarak oturum açtıysanız, kaydetmeden önce uygun kutuyu işaretleyerek bir düzenlemeyi "Küçük değişiklikler" olarak işaretleyebilirsiniz. Bu, başkalarına düzenlemenizin önemli bir şey olmadığını göstermek için kullanılır. Bunun ne zaman yapılacağına dair katı kurallar yoktur, ancak kesinlikle yazım denetimi düzeltmeleri ve bir boşluk veya bir wikilink ekleme gibi küçük biçim değişiklikleri küçük düzenlemelerdir. Başka bir deyişle, sunuyu değiştirmek genellikle küçük ancak içeriğin değiştirilmesi değil. Şüpheniz olduğunda kutuyu işaretlemeyin.

Özeti düzenle

"Kaydet" seçeneğini tıklamadan önce, düzenleme penceresi ile Kaydet ve Önizleme düğmeleri arasındaki özet kutusuna değişikliklerin kısa bir özetini girmek iyi bir uygulama olarak kabul edilir. Oldukça basit olabilir; Örneğin, sadece "yazım hatası" yazarsanız insanlar, küçük bir yazım denetimi veya noktalama işareti düzeltmesi yaptığını veya başka bir küçük değişikliği bilecektir.

Yazı tipi stilleri ve başlıkları

Kalın ve italik

Metin yazarken, normal kelime işlemcisine göre farklı fonksiyonlar gerekir.

The wiki can accept some html tags, but most people use the built-in wiki markup language, which is designed for ease of editing. The most commonly used wiki tags are bold and italics. Bolding and italicizing is done by surrounding a word or phrase with multiple apostrophes:

  • ''italics'' is rendered as italics. (2 apostrophes)
  • '''bold''' is rendered as bold. (3 apostrophes)
  • '''''bolded italics''''' is rendered as bolded italics. (2 + 3 = 5 apostrophes)

Başlıklar ve alt başlıklar

Headings and subheadings are an easy way to improve the organization of an article. If you can see two or more distinct topics being discussed, you can break up your article by inserting a heading for each section.

Başlıklar şu şekilde oluşturulabilir:

  • ==Üst düzey başlık== (2 eşittir işareti)
  • ===Alt başlık=== (3 eşittir işareti)
  • ====Diğer seviye alt başlık==== (4 eşittir işareti)

If an article has at least three headings, a table of contents will be automatically generated. Try creating a headline in Wikispecies' Sandbox. It will be automatically added to the table of contents for the page.

Dış bağlantılar

One of the things that makes Wikispecies in combination with Wikipedia useful and addictive is extensive crosslisting by internal links. These easily-created links allow users to access information related to the article they're reading.

When to link

The easiest way to learn when to link is to look at Wikispecies articles and imitate what they do. If you're trying to decide whether to make a link or not, think "If I were to read this, would following this link be useful to me?"

How to link

When you want to make a link to another Wikispecies page (called a wiki link) you have to put it in double square brackets, like this:

[[Article X]]

For example, if you want to make a link to, say, the Wikispecies:Contributing to Wikispecies page, it would be:

[[Wikispecies:Contributing to Wikispecies]]

Also remember that in wikispecies the links are created automatically, so if you put double square brackets around a word, it becomes a link, and because of that you have to be careful about disambiguation.

If you want the link to the article to show text other than the article title, you can add an alternative name by adding after the pipe "|" divider (SHIFT + BACKSLASH on most keyboards).

For example, if you wanted to make a link to the above example, but wanted it to say "my text" you would write it as such:

To view the article, [[Article X|my text]]...

It would appear as:

To view the article, my text...

but would link to "Article X".

Alternative endings

When you want to use the plural of an article title (or add any other suffix) for your link, you can add the extra letters directly outside the double square brackets.

For example, you would write:

Marine mammals such as [[dolphin]]s...
Intercontinental [[ship]]ping...

It would appear as linked references.

Related sites

Wikispecies is one of several projects of the WikiMedia Foundation. Wikipedia is for prose articles about subjects considered encyclopedic (along with some topics that would typically be found in an almanac).

Any article that simply defines a word, or short phrase, as you would find in a typical dictionary, and that can't be expanded into an encyclopedic entry, should be contributed to Wikipedia's sister project, Wiktionary. A common database for shared contents is under progress.

For a list of all related projects, see the Complete list of Wikimedia projects. The most common links will be listed in the Template help.

Instead of the whole URL, you can use a wiki link similar to a regular Wikispecies link but with a special prefix. For example,

[[wiktionary:house]] or [[wikt:house]]

will link to the Wiktionary definition of the word "house". In your article it will appear as:

wiktionary:house or wikt:house

you can hide the "wiktionary:" part by adding a "pipe" (vertical bar) character:

[[wikt:house|]]

as explained above, so that the result is:

house

The other projects have similar shortcuts: The Meta-Wiki may be linked using "meta:" or "m:" Wikibooks may be linked using "wikibooks:" or "b:" Wikisource may be linked using "wikisource:" or "s:" Wikiquote may be linked using "wikiquote:" or "q:" Wikiversity may be linked using "wikiversity:" or "v:"


Language editions of Wikipedia may be linked using the language abbreviation, for example "en:" or "nl:" for links to the English and Dutch Wikipedias, respectively. It can also be done by putting "w:" before a link, which will result in a link to the English Wikipedia.

Dış bağlantılar

If you want to link to a site outside of Wikipedia, it should almost always go under the "Wikipedia:External links|External links" heading at the end of an article.

The easiest way to make a link is to simply type in the full URL for the page you want to link to. If you want to make a link to Google, all you need to do is type:

http://www.google.com/

The wiki will automatically treat this text as a link (as has been done with the URL above) and will display the raw web address, including the "http://" part. In practice, you won't see this format much, as raw URLs are ugly and often give no clue what the site actually is.

To make the link display something other than the URL, use one square bracket at each end. If you want to make a link to Google, type:

[http://www.google.com/]

This will display the link as a number in brackets, like this: [1]. This format is mostly used for citing sources within an article. It looks like a footnote, so it's best to only use it as such (for example, following a direct quote or a statement which requires a source). Avoid this usage: "According to [2], the last full moon of the second millennium occurred on December 11, 2000."

If you want the link to appear with text that you specify, add an alternative title after the address separated by a space (not a pipe). So if you want the link to appear as Google search engine, just type:

[http://www.google.com/ Google search engine]

Note: Using certain characters, such as a pipe(|) in the URL of the link will cause the link to fail; however, HTTP provides the ability to specify any character in a URL as a hexadecimal equivalent to its ASCII representation, so you can, for instance, write %7C instead of the pipe character.

When placed under the "External links" heading, the links should be listed in bullet-point format:

==External links==
*[http://www.google.com/ Google search engine]
Contents General Wikispecies