Jump to content

Help:Головне про Віківиди

From Wikispecies
This page is a translated version of the page Help:General Wikispecies and the translation is 100% complete.


Хоча Віківиди є одним із проектів Фонду Вікімедіа, так само, як і Вікіпедія, вони сильно відрізняються способом, в який користувачі можуть робити свій внесок. Існують суворі правила щодо форматування вмісту. Ці правила викликані конкретною метою, яку поклав на нас Фонд Вікімедіа. Засновник Фонду Вікімедіа Джимбо Вейлз написав статут, в якому пояснив різницю між Вікіпедією і Віківидами.

Фонд Вікімедія має також проект Вікідані. Вікідані це база даних, що складається з різних типів інформації. Вікідані централізовано зберігають дані з усіх проектів Вікімедіа і дозволяють користувачам керувати ними, а також можуть радикально розширити діапазон цієї інформації, використовуючи принципи вікі.

Задумано так, що коли ви редагуєте інформацію шаблону-картки у Вікіпедії, заповнюєте її специфічні поля, інші Вікіпедії автоматично і негайно починають використовувати цю інформацію (якщо ці поля не є специфічними для вашого мовного розділу). Задумано також так, що деякі дані в статті можуть бути автоматично оновлені у фоновому режимі без будь-яких ваших зусиль до цього, незалежно від того, чи то збільшення акцій компанії, чи кількість рядків коду відкритого програмного забезпечення. А ще задумано так, щоб ви могли легко робити пошук за різною тематикою у базах даних вікі, зовсім нічого не знаючи про вікі.

Дані Віківидів у підсумку зберігаються у Вікіданих.

Дивись Чим не є Віківиди.

Рамки Віківидів

Віківиди - це номенклатура і таксономія. Ваш внесок до Віківидів означає, що ви знайомі з цими темами. Теми, не пов'язані з номенклатурою або таксономією, не належать до Віківидів, і, скажімо, інформація про довжину частин тіла має бути включена до відповідної сторінки Вікіпедії. Дані про розповсюдження і місцезнаходження можуть бути внесені на сторінку обговорення статті або (врешті-решт) до Вікіданих.

Мовна конвенція

Віківиди є максимально мовнонезалежним проектом. Текст в основному обмежується фактичними даними, він використовується переважно для форматування. За науковою конвенцією, в номенклатурі та таксономії використовується латинська мова. Віківиди також керуються цією конвенцією і використовують біномінальну систему номенклатури Карла Ліннея. Тому в розділах таксономії та номенклатури використовується латинська мова.

Для розмітки та даних, за конвенцією Віківидів, використовується англійська мова.

Оскільки для таксономії та номенклатури буде лише одна база Вікіданих, буде вилучено багатомовний інтерфейс із цього проекту та паралельна таксономія іншими мовами.

Конвенція щодо вмісту

Секція навігації по таксонах

Кожна сторінка таксонів у Віківидах повинна містити секцію навігації по таксонах. Ця секція стосується таксономічної частини Віківидів. Ця секція ведеться лише латиною. Використовуйте наведену нижче таблицю узгоджених назв.

Назви таксонів латинською
Таксон (однина) Таксон (множина)
Phylum Phyla
Classis Classes
Ordo Ordines
Familia Familiae
Divisio Divisiones
Cohors Cohortes
Sectio Sectiones
Tribus Tribus
Genus Genera
Species Species
Varietas Varietates
Forma Formae

Щоб дотримуватись точної стандартизації, Віківиди покладається на використання таксономічних шаблонів.

Секція назв

Крім секції навігації по таксонах сторінка повинна містити розділ Name (Назва). Цей розділ містить латинську назву, її легітимного автора та рік, коли цей автор описав і назвав вид. На додаток до цього ботанічні назви мають супрводжуватись джерелом протолога в стандартній скороченій формі. Прізвища авторів супроводжуються внутрішнім посиланням на сторінку автора.

Якщо в секції описаний вид або нижній таксон, ця секція повинна містити розділ type-locality (типова місцевість) та holotype (голотип), якщо така інформація доступна. Голотип - це зразок, на якому автор заснував свій опис. Голотипи зберігаються в музеях. Типова місцевість описує місце, де був знайдений голотип.

Підсекція використовується для переліку синонімів описаного таксону.

Секція джерел

Секції навігації по таксонах і назв нічого не варті без надання відповідних джерел. Проте, не додавайте жодних цитат безпосередньо до цих розділів; підтвердження матеріалу, наведеного на сторінці, повинна надавати секція джерел. Сторінка повинна містити посилання на статті в книжках, журналах або на інтернет-ресурсах, в яких ви знайшли цю інформацію. При використанні посилань першим вказуйте оригінальне джерело. (Оригінальним є джерело, в якому автор описує вид). Наводячи посилання на сайти в інтернеті, використовуйте англомовний ресурс, якщо це можливо.

Секція назв рідними мовами

Ця секція містить посилання на назви іншими мовами та, якщо це можливо, посилання на проекти Вікіпедії.

Джерела

Вже був зібраний перелік хороших джерел, і його можна використовувати при додаванні посилань і Віківидах.

Хороші Інтернет-посилання можна визначити за кількома критеріями. Посилання повинне використовувати:

  • Латинську номенклатуру
  • Легітимних авторів і роки
  • Інші посилання або, якщо це оригінальне джерело, опис таксону.

Правила форматування

Для правил, які не були обговорені в розділі довідки Віківидів, ми використовуємо такі стандартні правила:

  • Для рослин і грибів: The International Code of Botanical Nomenclature (Vienna code from July 2005) [1]
  • Для тварин: The International Code of Zoological Nomenclature (Fourth Edition) [2]
  • Для прокаріотів (бактерії та археї): The International Code of Nomenclature of Prokaryotes (ICNP, 2008 Revision, 2015 Manuscript Draft) [3], раніше International Code of Nomenclature of Bacteria (ICNB, 1990 Revision) [4]

Що робити, коли потрібна допомога?

← Contents General Wikispecies/uk Taxonavigation section →