Nápověda:Jak na obrázky

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Image Guidelines and the translation is 100% complete.

Nahrávání obrázků

Pokud máte obrázky nějakých druhů a chcete, aby byly zobrazeny u příslušných hesel na Wikidruzích, máte naši plnou podporu. Jen je potřeba se držet jistých zásad. Nadace Wikimedia disponuje rozsáhlou sbírkou obrázků i jiných multimediálních souborů. Tyto soubory jsou uchovávány v centrálním úložišti, Wikimedia Commons.

Pokud jste autorem a chcete nám své obrázky poskytnout, musíte tak učinit pod některou z licencí pro Wikimedia Commons přijatelných. Existuje vícero vhodných licencí z rejstříku Creative Commons. Pokud nejste autorem obrázku, musíte se ujistit, že jeho zveřejněním neporušíte něčí autorská práva. Obrázky publikované jako volná díla, nebo obrázky publikované pod GNU Free Documentation License nebo GNU General Public License jsou pro Wikimedia Commons nejlepší. Použít lze také některé z licencí Creative Commons. Úplný přehled toho, co je na Commons povoleno a co ne, najdete na stránce Commons:Licencování.

Pokud jste se rozhodli pro správnou (a povolenou) licenci, můžete nahrávat. Opatřete obrázek štítkem odpovídajícím licenci a doplňte také nějaké podrobnosti v popisku. (Minimálně je vhodné uvést odborný název taxonu na obrázku, aby jej ostatní uživatelé měli podle čeho najít a nedocházelo k nedorozuměním.) Pokud si určením druhu nejste stoprocentně jistí, můžete uvést i obecně rod, například „Passer sp. (jedná se o druh rodu Passer, ale nevím přesně, který)“. To jsou ty nejnutnější informace. Kromě nich ale samozřejmě můžete uvést i další podrobnosti, jako třeba kde a kdy byl snímek pořízen, v jakém prostředí atd.

Použití

Passer domesticus
  • Do titulku obrázku na stránce neuvádějte obecné jméno druhu. Toto doporučení je v souladu s politikou jazykové nezávislosti Wikidruhů.Snažte se vyhýbat uměleckým znázorněním prehistorických forem života (kresby dinosaurů apod.) – je obtížné či často přímo nemožné ověřit jejich věrohodnost. Lepší je použít fotografii patřičné zkameněliny.
  • U článků rodů a čeledí je vhodné odkazovat z titulku obrázku přímo na konkrétní druh, viz například článek o rodu Carcharodon.
  • Pro pokrytí jednoho článku o druhu stačí zpravidla dvě fotky – jedna pro samce a jedna pro samici.

Vložení obrázku do Wikidruhů lze provést jednoduše:

1. možnost

Vložte obrázek do položky daného taxonu na Wikidatech; pak na samý začátek zdrojového kódu článku taxonu na Wikidruzích přidejte příkaz {{Image}}. Nic dalšího už dělat nemusíte.

2. možnost

  • Obrázek se vždy umisťuje do pravého horního rohu stránky. (V editoru to znamená psát hned na první řádek.)
  • Zvolte přiměřenou velikost obrázku (220px pro obrázek na výšku (tzv. portrét), resp. 250px pro obrázek naležato (tzv. krajinku)).
  • Pokud popisovaný druh nevykazuje sexuální dimorfismus, postačí k taxonu přiložit pouze jeden obrázek.
  • Pokud je v úložišti Commons k dispozici vícero obrázků, zvolte ten, na které je vidět nejvíce podrobností.

Kód pro obrázek napište hned nad titulek oddílu systematického zařazení. Měl by vypadat nějak takto:

[[File:HouseSparrow23.jpg|thumb|250px|''Passer domesticus'']]

Alternativně lze i zde použít šablonu {{Image}}, ale v takovém případě nebudete mít možnost formátovat podobu obrázku pomocí parametrů, a navíc ještě bude nutné zadat název souboru obrázku na Commons a popisek, např.:

{{Image|HouseSparrow23.jpg|''Passer domesticus''}}

Popisek

Připomínáme, že všechny názvy taxonů na úrovni rodů a nižších se píší kurzívou, zatímco u vyšších taxonů se kurzíva nikdy nepoužívá. Normální řez písma používáme také u všech ostatních informací, jako je jméno autora, názvy sborníků, repozitářů apod.

Vernacular names section Image Guidelines/cs Author Names