Wikispecies:Huggle

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikispecies:Huggle and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎العربية • ‎മലയാളം

Huggle, Vt çerçevesi kullanılarak C++ ile yazılmış Wikimedia projelerinde vandalizm ve diğer yapıcı olmayan düzenlemelerle uğraşmak için tasarlanmış farklı bir tarayıcıdır. Başlangıçta, bu projede artık aktif olmayan Gurch tarafından .NET Framework'te geliştirilmiştir. Huggle'ı herkes indirebilir.

Huggle, Vikitür'e yapılan düzenlemeleri gerçek zamanlı olarak yükleyebilir ve gözden geçirebilirken, kullanıcıların yapıcı olmayan düzenlemeleri tanımlamasına yardımcı olur ve hızlı bir şekilde geri döndürülmelerine olanak tanır. Bir düzenlemenin yapıcı olup olmadığı konusunda sonuçlar çıkarmak için çeşitli mekanizmalar kullanılır. Düzenlemelerin "sağlayıcı" kullanılarak alındığı yarı dağıtılmış bir model kullanır (bu, Vikipedi API veya IRC son değişiklikler feed gibi bir düzenleme bilgileri akışını dağıtabilen herhangi bir şey olabilir), önceden ayrıştırıldı ve analiz edildi.

Bu bilgi daha sonra ClueBot NG gibi diğer anti-vandalizm araçlarıyla paylaşılır. Huggle ayrıca, küresel bir beyaz liste (güvenilir olarak kabul edilen kullanıcılar) ve istemcinin bilgisayarında yerel olarak depolanan kullanıcı kötülük skorları da dahil olmak üzere bir dizi kendi kendine öğrenme mekanizması kullanır.

Nereden başlamalı

Kullanıcılar, Huggle'ın kontrollerini ve özelliklerini tanımak için Huggle'ı kullanmadan önce Huggle's manüeli bölümünü okumalıdır.

Huggle yeni Vikitür kullanıcıları için tasarlanmamıştır. Huggle'ı kullanmak isteyen tüm Wikimedianlar, başlamadan önce vandalizmle nasıl başa çıkılacağına aşina olmalı. Vandalizmi ele alma konusunda deneyim edinmek istiyorsanız, karşı-vandalizm akademisi başlamak için iyi bir yerdir. Huggle, Vikitür'de geri alma izni gerektirmez ve herhangi bir özel izin gerekmeksizin Vikipedi Test Viki üzerinde test edilebilir.

Tüm gereksinimler karşılandığında, Huggle buradan indirilebilir.

Huggle indir