Vikitür:Arayüz hizmetlileri

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikispecies:Interface administrators and the translation is 48% complete.
To reach a Interface administrator immediately, see the Interface administrators' Noticeboard. (If you rather need to reach an administrator, please use the Administrators' Noticeboard instead.)

Arayüz yöneticisi nedir?

Arayüz yöneticileri (interface-admins) tümünü Basamaklı Stil Sayfaları (CSS), JavaScript (JS) düzenleyebilen kullanıcılardır ve Javascript Nesne Notasyonu (JSON) sayfalarının yanı sıra MedyaViki ad alanı içindeki sayfalar. Bu sayfalar, viki editörlerinin ve okuyucularının tarayıcısı tarafından kod olarak yürütülür ve içeriğin stil biçimini değiştirmek, sayfaların davranışını değiştirmek veya hatta karmaşık araçlar düzenlemeye yardımcı olmak içindir. Kayıtlı tüm kullanıcılar kendi kişisel JS/CSS/JSON sayfalarını düzenleyebilir (Vikipedi:Kullanıcı komut dosyaları bölümünde açıklandığı gibi) ancak arayüz hizmetlileri yalnızca yerel kullanıcı grubudur. diğer kullanıcıların komut dosyaları da dahil olmak üzere Vikitür'de herhangi bir CSS veya JS sayfasını düzenleme yeteneğindedir.

Arayüz hizmetlilerde terfi süresi bir yılla sınırlıdır ve bundan sonra kullanıcı 'otomatik olarak' indirgenir. Gerekirse kullanıcı yeni bir süre için başvurusunu yeniden uygulayabilir. Zaman sınırı, bu kullanıcı hakkının kötü niyetli bir kullanıcının elinde potansiyel olarak tehlikeli olabilecek bazı güçlü araçların kilidini açması nedeniyle proaktif bir önlem olarak uygulanmaktadır. Arayüz hizmetlisi kullanıcı haklarının sadece yüksek güvenilirliğe sahip, en azından CSS ve JS hakkında temel bir anlayışa sahip olan, Vikimedya Vikisi'nin gizlilik politikalarının ve praksisinin farkında olduğu ve nasıl güvence altına alınacağına dair iyi bir anlayışa sahip olan kullanıcılara verilmesinin nedeni de budur. (güçlü ve benzersiz parolalar seçmek, kötü amaçlı yazılım bulaşmasından kaçınmak ve girişler için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmak).

Bir arayüz yöneticisinin yardımına ihtiyacınız varsa, Arayüz yöneticileri duyuru panosundan talepte bulunabilirsiniz.

Technical access

There are two general kinds of pages in the MediaWiki namespace: Message pages and site configuration pages. Interface administrators can edit and delete these pages, and can modify user configuration pages that live in the user space of other editors. Administrators who are not interface administrators can instead edit and delete most message pages (but not all of them).

Administrators and oversighters who are not interface administrators can delete and revision delete (or suppress in the case of oversighters) JS or CSS pages that live in the user space of other editors, as well as view their deleted revisions. However, they cannot restore revisions of those pages. Both regular administrators and interface administrators can modify JSON pages in the MediaWiki namespace or within the user space of other editors.

Access to code file pages located in the MediaWiki namespace and in the user space of other editors
Permission User Administrator Interface administrator
View Yes Yes Yes
Create No No Yes
Edit No No Yes
Move No No Yes
Delete No Yes Yes
View deleted history No Yes Yes
Restore No No Yes

Arayüz yöneticileri listesi

Vikitür'de şu anda 2 arayüz yöneticisi vardır.

Vikitür'de Arayüz Yöneticisi kullanıcı kutusu

Bu kullanıcı Vikitür'de MediaWiki Arayüz hizmetlisidir. (onayla)

Arayüz yöneticileri, kullanıcı sayfalarında Arayüz kullanıcı kutusunu aşağıdaki kodu kullanıcı sayfalarına kopyalayıp yapıştırarak kullanabilirler: {{User Interface Admin}} Kullanıcı kutusunun, Arayüz yöneticisi kullanıcı grubunun üyelerine özel olduğunu unutmayın.

Arayüz yöneticisi talepleri

Lütfen neden Arayüz Hizmetli erişimine ihtiyacınız olduğunu açıklayın. Yedi gün sonra, Arayüz hizmetlisi olmanız gerektiğine dair genel bir anlaşma varsa, bürokratlardan biri isteği yerine getirecektir. Lütfen Wikimedia Vakfı'nın bu role sahip kullanıcılar için iki faktörlü kimlik doğrulama istediğini unutmayın.

{{subst:RFIA|kullanıcı adını kullanabilirsiniz.|Arayüz yöneticisi olmanızın nedeni. Formu otomatik olarak oluşturmak için istekte bulunurken}}.

Güncel istekler

None


Geçmiş istekler