Wikidruhy:Správci rozhraní

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikispecies:Interface administrators and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Türkçe • ‎español • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎українська • ‎中文 • ‎日本語
Wikispecies Interface administrator.png

Kdo je to správce rozhraní?

Správci rozhraní jsou uživatelé, kteří mají právo editovat stránky s kaskádovými styly (CSS), JavaScript (JS) a Javascript Object Notation (JSON), stejně jako stránky ve jmenném prostoru MediaWiki. Jsou to stránky, které pak při prohlížení nebo editaci wiki běžným uživatelem zpracovává přímo prohlížeč a rozhoduje se podle nich o tom, jak bude obsah vypadat a jak se bude stránka chovat. Tímto způsobem lze také vytvářet složitější wikinástroje, které pomáhají editorům v práci. Každý registrovaný uživatel wiki má právo editovat své vlastní stránky JS/CSS/JSON (více informací naleznete na stránce Nápověda:Uživatelské skripty), ale jen správci rozhraní smí editovat jakoukoliv CSS či JS stránku na Wikidruzích, a to včetně skriptů ostatních uživatelů.

Udělení práv správce rozhraní je časově omezeno na jeden rok. Po uplynutí této doby jsou práva uživateli automaticky odebrána. Pokud uživatel cítí potřebu, může si o ně zažádat na další období. Časové omezení je zavedeno jako proaktivní opatření vzhledem k tomu, že práva správce rozhraní jsou mocným nástrojem a v rukou nepovolané osoby by mohly představovat riziko. To je také důvodem, proč jsou práva správce rozhraní udělována pouze vysoce důvěryhodným uživatelům, kteří mají alespoň základní znalosti práce s CSS a JS, řídí se pravidly pro nakládání s osobními informacemi Nadace Wikimedia a mají dostatečnou znalost ohledně zabezpečení svého účtu (silné heslo, schopnost předcházet napadení malwarem a používání dvoufázového ověření při přihlašování).

Pokud potřebujete pomoc správce rozhraní, svůj požadavek můžete vznést na Nástěnce správců rozhraní.

Seznam správců rozhraní

Aktuální počet správců rozhraní na Wikidruzích: 1

Nálepka správce rozhraní Wikidruhů

Wikispecies Interface administrator.png

Tento uživatel je správce rozhraní MediaWiki na Wikidruzích. (ověřit)

Pokud jste správce rozhraní, můžete si na svou uživatelskou stránku přidat nálepku správce rozhraní. Zkopírujte a vložte na svou stránku následující zdrojový kód: {{User Interface Admin}} Tuto nálepku smí používat pouze správce rozhraní.

Žádost o udělení práv správce rozhraní

Popište, proč potřebujete status správce rozhraní. Řízení trvá sedm dní. Pokud během této doby dojde k obecné shodě v pozitivním smyslu, některý z byrokratů Vám status udělí. Berte prosím v potaz, že pro tuto funkci je vyžadováno dvoufázové ověření.

Při žádosti můžete využít formulář ve tvaru {{subst:RFIA| Uživatelské jméno| Proč chcete být správcem rozhraní.}}.

Aktuální žádosti

This is an archive of closed discussions. Please do not modify it. Subsequent comments should be made on the appropriate discussion page. No further edits should be made to this archive.

TMenang (talkcontribsblockall projects)

Why you want to be an Interface Administrator TMenang (talk) 07:41, 1 April 2021 (UTC)

no Denied. User account is globally locked as a result of long-term abuse. Tommy Kronkvist (talk), 11:16, 16 April 2021 (UTC).

Discussion

Support

Oppose

 1. Too soon. User has only been posting to his project since yesterday, and while their translations are very welcome, that's all they've done; they have created no original content, taxonomic or otherwise. Nor are they active on other Wikimedia projects. Andy Mabbett (Pigsonthewing); Talk to Andy; Andy's edits 12:15, 1 April 2021 (UTC)
 2. Per Andy Mabbett. –Tommy Kronkvist (talk), 13:20, 1 April 2021 (UTC).
 3. No reason given, no demonstrated need --DannyS712 (talk) 23:07, 1 April 2021 (UTC)
 4. as above, and no, Scott Thomson (Faendalimas) talk 18:36, 2 April 2021 (UTC)
 5. Justification requested but not acted on. Not enough edits either. Too soon Andyboorman (talk) 19:40, 2 April 2021 (UTC)
 6. It does not deliver arguments why it wants to be an interface administrator. And also per above. —AlvaroMolina ( - ) 20:34, 2 April 2021 (UTC)
 7. Ditto to the above - MPF (talk) 19:35, 15 April 2021 (UTC)

Neutral

Close as denied - MPF (talk) 23:19, 16 April 2021 (UTC)


The above discussion is closed. Please do not modify it. Subsequent comments should be made on the appropriate discussion page. No further edits should be made to this archive.


This is an archive of closed discussions. Please do not modify it. Subsequent comments should be made on the appropriate discussion page. No further edits should be made to this archive.

Tommy Kronkvist (talkcontribsblockall projects)

I request Interface Adminship user status in order to update outdated and/or non-working MediaWiki CSS- and JavaScript files, so that we can make such edits without having to involve an external Steward. See this discussion at the Admin's Noticeboard for a current example. Tommy Kronkvist (talk) 17:31, 5 April 2021 (UTC)

Close as promoted - MPF (talk) 23:19, 16 April 2021 (UTC)

Discussion

 • Please confirm that you will enable 2FA once you obtained this role. OhanaUnitedTalk page 06:58, 6 April 2021 (UTC)
Yes @OhanaUnited, I've been using two factor authorisation (TFA) for all Wikimedia- and Phabricator logins since it was first officially implemented by Wikimedia (i.e. I did not fully trust nor use it during the initial 2016–2018 TFA beta-test period). You added me to the interface administrator user group for a period of one year in December 26, 2019, and I confirmed using 2FA already then. Best regards, Tommy Kronkvist (talk), 09:09, 6 April 2021 (UTC).

Support

 1. Thank you for offering your services. Andyboorman (talk) 17:36, 5 April 2021 (UTC)
 2. LGTM, valid need and trusted user --DannyS712 (talk) 17:42, 5 April 2021 (UTC)
 3. Already administrator and experienced, interface administrator(s) in Wikispecies may be useful. Christian Ferrer (talk) 17:49, 5 April 2021 (UTC)
 4. well trusted user, thanks.. Scott Thomson (Faendalimas) talk 23:51, 5 April 2021 (UTC)
 5. well trusted, has been Interface admin in 2019. --Thiotrix (talk) 06:52, 6 April 2021 (UTC)
 6. agree fully - MPF (talk) 19:35, 15 April 2021 (UTC)
 7. well trusted --RLJ (talk) 22:31, 16 April 2021 (UTC)

Oppose

Neutral


The above discussion is closed. Please do not modify it. Subsequent comments should be made on the appropriate discussion page. No further edits should be made to this archive.


Archivované žádosti