Wikispecies:Współpraca z ZooKeys i PhytoKeys

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikispecies:Collaboration with ZooKeys and PhytoKeys and the translation is 100% complete.

Szóstego lipca 2009 roku, projekt Wikispecies nawiązał współprace z ZooKeys. Pod koniec 2010 roku, również PhytoKeys dołączyło do współpracy. Zarówno ZooKeys, jak i PhytoKeys należą do wydawnictwa Pensoft Publishers. ZooKeys oraz PhytoKeys są czasopismami naukowymi o otwartym dostępie, przeznaczonymi do anonimowej recenzji naukowej (peer-reviewed). ZooKeys skupia swą działalność na taksonomi, filogenezie, biogeografii i ewolucji zwierząt, natomiast PhytoKeys koncentruje się na systematyce biologicznej. W przeciwieństwie do wielu podobnych czasopism, egzemplarze ZooKeys i PhytoKeys są dostępne do pobrania, druku i dalszej dystrybucji bezpłatnie (w formatach: HTML, XML oraz PDF).

Opis

Począwszy od 9 lipca 2009 roku, grafiki gatunków opisanych na łamach ZooKeys będą przesyłane do Wikimedia Commons, w celu ponownego ich wykorzystania w projekcie Wikispecies. Grafiki te są kopiowane lub przycinane z poszczególnych egzemplarzy ZooKeys, z możliwymi, drobnymi poprawkami. Wszystkie grafiki pochodzące z ZooKeys są objęte licencją Creative Commons Attribution 3.0 (CC-BY 3.0). Grafiki przesłane do Wikimedia Commons zostaną skategoryzowane jako Category:Media from ZooKeys.

W dniu pierwszego listopada 2010 roku ukazała się fizyczna wersja czasopisma PhytoKeys. Podobnie jak w swoim siostrzanym czasopiśmie ZooKeys, grafiki pochodzące z PhytoKeys również zostały objęte licencją CC-BY 3.0. Grafiki te zostaną przesłane do Wikimedia Commons i skategoryzowane jako Category:Media from PhytoKeys

Jeśli masz pytania dotyczące wykorzystanych grafik (w tym autorów, źródeł, sposobu ponownego wykorzystania grafik itp.) lub też chciałbyś obmówić kwestie podjęcia współpracy, skontaktuj się z User: OhanaUnited.