Shortcut: WS:CU

Wikispecies:Denetçiler

From Wikispecies
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikispecies:Checkusers and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.

Vikitür Denetçi aracı ve Denetçi ekibi için simgesi

Denetçilik nedir?

Denetçiler, bir kullanıcının IP adresi gibi özel verilerini görme teknik yeteneğine sahip, son derece güvenilir kullanıcılardır. Bu bir kullanıcının birden fazla hesabı kötüye kullanıp kullanmadığını belirlemek için yapılır (hileli, aldatıcı veya başka bir şekilde yıkıcı amaçlarla kullanılan aynı düzenleyici tarafından kontrol edilen birden fazla açıklanmamış hesap normalde kuklalar kaynaklanır.

Denetçiler teknik olarak şunları yapabilir:

  • Bir kullanıcının Wikimedia vikide hangi IP'leri düzenlediğini veya günlüğe kaydedilen bir eylem veya şifre sıfırlama yaptığını belirleme;
  • Belirli bir IP’nin Wikimedia vikisinde ki düzenlemeleri, giriş eylemlerini ve şifre sıfırlamalarını belirleme (giriş yaparken bile);
  • Kontrol edilen kullanıcının MediaWiki arayüzünü kullanarak başka bir kullanıcıya e-posta gönderip göndermediğini belirleme.

Araçlar tipik olarak vandalizmle mücadele, çorap kukla kötüye kullanımını kontrol etmek ve projenin bozulmasını sınırlamak için kullanılır. Bu tür kötüye kullanımların, damaların kendileri tarafından gerçekleştirilen bloklarla uğraşması gerekebilir, bu nedenle damaların genellikle hizmetliler olması gerekir. Dama aracı araçlarının kullanımı ve özel verilerin yayınlanması Meta Denetçi politikası ve WMF'nin kamuya açık olmayan erişimiyle sınırlıdır veri politikası. Denetçi eylemleri günlüğe kaydedilir, ancak gizlilik nedeniyle günlükler yalnızca diğer Denetçiler tarafından görülebilir. Bu nedenle, Vikitür'ün karşılıklı hesap verebilirlik için her zaman en az iki kontrolcüsü olması gerekir.

Denetçi talepleri

Kukla soruşturması için istekte bulunma ihtiyacı olanlar için lütfen Wikispecies:Requests for checkuser adresine gidin ve formu doldurun.

Denetçi Listesi

Vikitür'de 3 denetçi var. Geçerli bir liste Special:ListUsers/checkuser'da bulunabilir.

Kullanıcı kutusu

Bu kullanıcı Vikitür'de bir denetçidir. (onayla)

Denetçiler, kullanıcı sayfalarında Denetçi Kullanıcı kutusu kullanabilir. Aşağıdaki kodu kopyalayıp kullanıcı sayfanıza yapıştırın:
{{User Checkuser}}

Tartışmalar

Ayrıca bakınız Vikitür Projesi: Yerel CU Politikası tartışması

Nasıl denetçi olurum?

İlk olarak, Wikispecies:Denetçi/Nasıl okuyunuz.

Hazır olduğunuzda, Kullanıcı Adı yerine kendi kullanıcı adınızı koyarak aşağıdaki kutuyu kullanarak isteğinizi yapın.


Daha fazla görünürlük için burada yapılan tüm istekler Wikispecies:Requests for Comment merkeze aktarılır